Renkamės grindų dangą svetainėje

Viename iš ankstesnių „Interjero fabriko“ straipsnių jau rašėme, kaip pasirinkti grindų dangą miegamajam. Šį kartą – apie tai, kuri iš dangų draugiškiausia patalpoje svetainei – patalpai, kurioje praleidžiame daugiausia laiko.

Svetainėje arba, tiksliau, bendrojoje gyvenamojoje erdvėje dažnai įrengiami ir virtuvė, valgomasis ir net darbo kambarys, o štai likus svečiams ši patalpa laikinai gali virsti miegamuoju. Tad kuri grindų danga – geriausia, ar visur rinktis vienodas grindis, o gal visgi pagalvoti apie skirtingus variantus? Svetainėje tiks pačios įvairiausios grindų dangos: nuo parketlenčių, laminato, plytelių ar PVC dangos iki liejamųjų grindų, kurios iki šiol buvo dažniau pasirenkamos pramoniniuose objektuose.

Pagal užsienio statistiką, dažniausiai svetainei pasirenkamos šios grindų dangos:

  1. Parketas (72,84 proc.)
  2. Kiliminė danga (10,19 proc.)
  3. Keraminės plytelės (3,30 proc.)
  4. Betoninės grindys (3,29 proc.)
  5. Porcelianinės plytelės (3,11 proc.)

Pagal kuriuos kriterijus reikėtų rinktis grindų dangą?

  1. Kokio stiliaus interjeras (pavyzdžiui, klasikiniame interjere puikiai tinka parketas) ir patys namai (pavyzdžiui, lofte puikiai gali atrodyti liejamosios grindys ar betono danga)?
  2. Koks tų namų gyventojų gyvenimo būdas ir kiek pastangų jie nori įdėti prižiūrėdami grindų dangą (pavyzdžiui, bene praktiškiausi pasirinkimai – laminatas ir plytelės, daugiau priežiūros reikės parketlentėms bei kiliminei grindų dangai. Galite palyginti laminato ir kiliminės dangos skirtumus).
  3. Ar grindys bus šildomos? Tokiu atveju tiks ne visos grindų dangos. Pavyzdžiui, iš medienos masyvo pagamintos parketlentės bus nelaidžios šilumai.
  4. Kas gyvens tuose namuose? Jei namuose gyvens vienas ar du suaugę žmonės, galima rinktis net ir kiliminę dangą ne tik svetainės erdvėje, bet ir apskritai visuose namuose. Tačiau jei turite mažų vaikų ar ketinate įsigyti gyvūnų, iš kiliminės dangos tiesiog galite nespėti valyti dėmių.

Parketas

Parketas svetainėje

Parketas – viena natūraliausių grindų dangų. Dažniausiai pasirenkamos uosio arba ąžuolo parketlentės. Labiau vertinamos ąžuolinės: jas dėl malonaus gelsvo atspalvio lengviau pritaikyti interjere. Uosines parketlentes pritaikyti sunkiau: jos margesnės.

Parketo privalumai: šilta, maloni liesti, natūrali, jaukų interjerą padedanti sukurti grindų danga, iš dalies atspari dėvėjimuisi bei tinkanti įrengiant šildomąsias grindis.

Parketo trūkumai: poreikis dangą periodiškai atnaujinti, gana didelės išlaidos.

Laminatas

Laminatas svetainėje

Vienareikšmiškai Lietuvoje populiariausia grindų danga – laminatas. Jis gaminamas iš medienos plaušo plokščių. Savo tvirtumu, kietumu, atsparumu braižymuisi jis gali pranokti netgi paketą. Be to, laminatas – itin šiuolaikiška ir puošni grindų danga.

Laminato privalumai: jis kur kas atsparesnis už parketą, plati pasirinkimo alternatyvų įvairovė. Ši grindų danga yra atspari drėgmei, mechaniniams pažeidimams, pigesnė už parketą. Taip pat laminatas puikiai tinka alergiškiems žmonėms, turintiems gyvūnų bei taupantiems, nes laminatą paprasta kloti patiems – nereikia samdyti meistrų.

Laminato trūkumai: nėra galimybės atnaujinti, tad, tarkime, apgadinus vieną plokštę, ją teks keisti nauja.

Plytelės

Plytelės – vienas praktiškiausių svetainės grindų dangos variantų. Dažnai jos pasirenkamos, kai iš lauko patenkama tiesiai į svetainę (pavyzdžiui, iš terasos ar kai namuose tiesiog nėra galimybės įrengti prieškambario). Plytelės labai dažnai derinamos su šildomosiomis grindimis. Tačiau daugelis plyteles laiko tinkama alternatyva virtuvei ir voniai. Visgi plytelių nereikėtų suskubti „nurašyti“: jų spalvų, tekstūrų ir faktūrų įvairovė tokia plati, kad galima išsirinkti pailgas medžio imitacijos plyteles, kurios mažai kuo skirsis nuo parketo, o skirtumą išduos tik menkos detalės.

Plytelių privalumai: ilgaamžiškumas, atsparumas, itin paprasta priežiūra. Ši grindų danga atrodo estetiškai ir niekada neišeina iš mados (kaip, pvz., anksčiau itin populiari buvusi PVC danga (linoleumas), plytelės netoksiškos, puikiai tinka turint mažų vaikų ir augintinių.

Plytelių trūkumai: šalta danga, jei neįrengiamos šildomosios grindys, pasižymi prasta garso izoliacija, drėgnos glazūruotos plytelės – itin slidžios.

Plytelės svetainėje

Kiliminė danga

Kiliminė danga – viena prabangiausių ir išskirtinių, tačiau daugelį atgraso sudėtingesnė jos priežiūra.

Privalumai: kiliminė danga minkšta, labai maloni mėgstantiems vaikščioti basomis, suteikia kambariui šilumos ir jaukumo. Taip pat danga puikiai izoliuoja garsą bei panaikina aidą. Kiliminė danga greitai ir paprastai sumontuojama, gali puikiai tikti ir nelygioms grindims.

Trūkumai: modernios technologijos leido sukurti dėmėms atsparesnį pluoštą, tačiau kai kurias dėmes panaikinti vis dar labai sudėtinga. Net ir kruopščiai siurbiant kiliminę dangą, pakėlus po ja galima rasti nešvarumų sluoksnį. Kiliminė danga netinka alergiškiems žmonėms.

Svetainei rinkitės kietas grindų dangas, bet sušvelninkite jas kilimu

Taigi, svetainei praktiškiausios kietos grindų dangos – laminatas, parketas bei plytelės. Skirtingose zonose galima įrengti skirtingas dangas (pavyzdžiui, visoje svetainėje – laminatą ar parketą, o virtuvėje ir valgomajame – plyteles).

Kilimas svetainėje

Akivaizdu, kad kiliminė danga labiau tinka miegamajam, kur mažai vaikščiojama. Norint, kad kietos grindys atrodytų jaukesnės, papildomai galima įsigyti kilimą. Jis kartu padeda suskirstyti kambarį į zonas: dažniausiai kilimu papuošta erdvė skirta poilsiui.

Svetainei pasirenkamos labai paprasto, neįmantraus dizaino, nuosaikių spalvų grindų dangos (o ir natūralu: kas norėtų ryškių raudonų grindų), o štai kilimų tekstūrų, faktūrų ir atspalvių įvairovė tikrai nustebins: po kojomis galima kloti milžinišką kailinį ar jūros akmenėlių mozaiką primenantį kilimą, galima rinktis ir labiau klasikinius variantus. Be to, kilimas tampa puikiai interjerą papildančia detale, o jo raštai atsikartoti namų tekstilėje: užuolaidų, lovatiesių ar pagalvėlių užvalkalų raštuose.

Ruperto Antono iš „The Carpet Foundation“ nuomone, svetainei reikėtų rinktis praktišką ir atsparų kilimą, nepagailint pinigų. Geriausias pluoštas – 80 proc. vilnos ir 20 proc. nailono arba polipropileno.