Kaip išvengti alergenų vaikų kambaryje? Kaip juos prižiūrėti?

Dažniausiai manome, kad alergenai egzistuoja tik lauke, tačiau labai nustebtumėte sužinoję, kad vaikų miegamasis yra viena tų vietų, kurioje alergenai labiausiai paplitę, ir sukelia tokius simptomus, kaip galvos skausmas, bėganti ar užsikišusi nosis, perštinti gerklė, kosulys, sudirgusios akys ar burnos gomurys.
Vaikų kambaryje, esantys alergenai ne tik erzina ar sukelia didelį diskomfortą. Jie gali sutrikdyti miegą, sukelti silpnumą ir troškulį rytais. Miegamojo alergenai gali sukelti pavojų tiems, kurie kenčia nuo astmos ar bet kokių kitų kvėpavimo ligų.
Sumažinus alergenų kiekį vaikų kambaryje, galima užkirsti kelią įvairiems alergijų sukeltiems simptomams, todėl dalinamės patarimais, kokie dažniausiai pasitaikantys alergenai ir, kaip jų išvengti.

Dulkių erkutės

Dulkių erkutės yra pats įkyriausias alergenas, dėl kurio reikėtų jaudintis vaiko kambaryje. Tai mikroskopiniai organizmai, kurie minta negyvomis odos ląstelėmis ir sukelia alergijas, kurios gali sukelti astmą ir rinitą – kai nosis nuolat užsikimšusi, suerzinta, nuolat čiaudima ar teka išskyros. Dulkių erkutės kaupiasi lovos čiužiniuose ir net pagalvėse. Vienintelis būdas atsikratyti dulkių erkučių – visada valyti dulkes. Tai ne tik padės palaikyti kambaryje švarą, bet ir panaikins visus alergenus. Norint sumažinti jų kiekį reikėtų:



Naudoti užsegamus antialerginius patalynės užvalkalus.

Kadangi vaikai daugiausiai laiko praleidžia savo kambaryje, protinga būtų visą patalynę pakeisti į antialerginę. Šie užvalkalai yra gaminami iš tankiai austos medžiagos, kurios tankis yra toks didelis, kad dulkių erkutės negali pasiekti patalynės. Reikėtų apvilkti čiužinį ir visas pagalves.

Plauti visą patalynę bent kartą per savaitę.


Patalynę, o taip pat ir rankšluosčius, jeigu įmanoma, reikia skalbti 60°C ar aukštesnėje temperatūroje (medvilnę rekomenduojama skalbti 90°C temperatūroje). Karštas vanduo žudo dulkių erkutes ir viską dezinfekuoja, tačiau, jeigu patalynė iš jautresnių medžiagų, ją galima skalbti žemesnėje temperatūroje naudojant patalynei skirtą skalbiklį. Reikėtų nepamiršti, kad bakterijos geriausiai tarpsta kūno temperatūroje, todėl skalbiant patalynę 30–40°C temperatūroje be specialaus dezinfekuojančio skalbiklio – jų nesunaikinsite. Jeigu turite galimybę, patalynę džiovinkite džiovyklėje aukštoje temperatūroje.  

Atsisakykite minkštų žaislų arba tinkamai juos apdorokite.


Idealiausia būtų visus minkštus žaislus nuo lovos perkelti kažkur kitur arba nunešti į kitą kambarį. Rekomenduojama  palikti ant lovos vieną mėgstamiausią žaislą, bet pirmiausia reikėtų jį įdėti į šaldiklį 24 valandoms kartą į savaitę, o tada dar įdėti į džiovyklę, kad žūtų dulkių erkutės.

Atsisakykite nereikalingų daiktų.


Retai naudojami daiktai užima vietą ir blogiausia, kad kaupia dulkes, todėl įvairias smulkmenas reikėtų geriau išnešti į kitą kambarį, o knygas laikyti uždarose lentynose. Taip pat reikėtų atsisakyti gėlių, nes jos ne tik gali skleisti aštrų kvapą, bet ir kaupia dulkes. Negana to, pasitaiko, kad vazono žemėse veisiasi pelėsinis grybelis.

Atsisakykite kilimų.

Dulkių erkutės labai mėgsta kilimus. Venkite kiliminės dangos ir geriau pasirinkite kietmedžio grindis arba patieskite nedidelį trumpo plauko sintetinį kilimą. Juos reikėtų plauti ir valyti reguliariai. Dulkių erkutės taip pat slepiasi užuolaidose, žaliuzėse ir minkštuose balduose, todėl geriausia rinktis užuolaidas, kurias galima nuimti ir skalbti kartą per mėnesį, o žaliuzes patartina, jeigu yra galimybė, įmontuoti į langą.

Palaikykite švarą.


Dažnai siurbkite, tačiau būtinai naudokite siurblį su HEPA filtru, tai padės gryninti kambario orą, kol valysite. Baldus valykite su tokiomis šluostėmis, kurios surenka dulkes, o ne tiesiog jas nubraukia į šalis. Nepamirškite išsiurbti baldų ir kartais valykite jų apmušalus. Naudokite tik natūralias valymo http://interjerofabrikas.lt/ekologiskos-valymo-priemones-geriausi-musu-rasti-sprendimai/. Išbandykite actą, citrinos rūgštį, valgomąją sodą, druską ir kt.

Augintinio pleiskanos

Kiekvienas augintinis į aplinką išmeta kailio daleles, seiles, kurios prilimpa prie visų paviršių visuose namuose. Kaip sumažinti pleiskanų kiekį vaiko kambaryje?

  • Neleiskite augintinių į kambarį.
  • Maudykite augintinį vieną arba du kartus į savaitę.
  • Siurbkite ir valykite dulkes kambaryje mažiausiai kartą į savaitę.

Žiedadulkės

Jeigu jūsų vaikas alergiškas žiedadulkėms, tuomet reikia jo kambarį paversti „saugia zona” žiedadulkių sezono metu:

  • Langai turėtų būti uždaryti. Net trumpam atidarius langus, žiedadulkės gali patekti į kambarį.
  • Naudokite oro kondicionierių. Tai pašalins žiedadulkes iš lauko oro.
  • Naudokite oro filtrą. Oro filtrai padeda išvalyti orą nuo dirginančių teršalų, sveikatai žalingų dalelių ir dūmų bei gali padėti sumažinti alergijos simptomus ir pagerinti namų oro kokybę. Namuose geriausiai orą išvalo HEPA filtrai, kurie sulaiko net 99,97% sveikatai žalingų dalelių.

Pelėsis

Pelėsis yra dažniausiai matomos juodos dėmės ar juodi taškai ant sienų ar kitų paviršių. Pelėsis mėgsta drėgnas ir tamsias vietas, tokias, kaip spintos, langų karnizai. Jeigu pastebėjote pelėsį vaiko kambaryje:

  • Nuvalykite pelėsį su šluoste. Ištrinkite paviršių pelėsių grybelį naikinančia priemone.
  • Nuolat vėdinkite kambarį.
  • Išvalykite drėgmės šaltinį. Dažniausiai pelėsio atsiradimą sukelia drėgmė.
  • Svarbu palaikyti tinkamą drėgmės lygį savo namuose. Labai sausas namų oras gali dirginti akis, nosį ir gerklę, o taip pat sustiprinti alergijos simptomus. Kita vertus, per didelė drėgmė taip pat nėra gerai, kadangi tada gali atsirasti pelėsis. Geriausia palaikyti drėgmės lygį nuo 30 iki 50 procentų. Labai didelis pasirinkimas prietaisų, kurie gali padėti jums palaikyti reikiamą drėgmės lygį miegamajame. Tiek oro drėkintuvai ir drėgmės surinktuvai yra sukurti kontroliuoti drėgmės lygį.

Taigi, visų svarbiausia yra nustatyti alergijos sukėlėjus ir imtis visų priemonių, kad jų išvengti: reguliariai palaikyti švarą, vėdinti kambarį, palaikyti rekomenduojamą drėgmės lygį bei vengti augintinio kambaryje. Stebint ir kontroliuojant vaikų kambario aplinką bei sumažinus alergenų kiekį, galima ženkliai palengvinti alergijos simptomus.