Kaip įrengti vaiko kambarį?

Klausimas, kaip įrengti vaiko kambarį, kyla kone visiems tėvams ir yra aktualus nuo pirmųjų vaikučio gyvenimo mėnesių iki pat paauglystės ar net atžalai tapus studentu. Augant vaikui keičiasi jo poreikiai, todėl kiekvienu tarpsniu kambario įrengimas turėtų remtis skirtingais kriterijais. Aptariame, kokie tie kriterijai ir į ką svarbu atsižvelgti, įrengiant kambarį vaikui.

Kūdikio kambario ypatumai

Maždaug iki dvejų metų mažylio kambaryje esminės yra trys zonos: žaidimų, daiktų laikymo ir miegojimo. Tad joms ir tenka didžiausias dėmesys. Miegojimo zona pirmaisiais gyvenimo mėnesiais ar net ilgiau dar būna ir tėvų miegamajame, bet dienomis mažylis gali būti migdomas savo kambaryje, kad priprastų prie tos aplinkos.
Kūdikio kambaryje vienas svarbiausių aspektų – jo saugumas. Tad baldai ir kiti daiktai turi užtikrinti, jog mažylis nenukris, nesusižeis, reikėtų kiek įmanoma vengti aštrių kampų.
Vaikui tapus judresniu ar jau pradėjus vaikščioti svarbu, kad žaisliukai būdų jam pasiekiamoje vietoje, taigi visos lentynos, spintelės montuojamos žemai ir pritvirtinamos prie sienų.
Kūdikio kambaryje turėtų būti kuo daugiau laisvo grindų ploto jo žaidimams. Neperkraukite kambario baldais, nes kūdikiui jie paprasčiausiai neaktualūs.
Dar vienas svarbus aspektas – šiame kambaryje turėtų atsirasti patogi vieta Jums, nes čia dažnai būsite su mažyliu: jį migdysite, maitinsite, skaitysite knygeles ir pan.

Kuo išsiskiria mergaitės kambarys?

Mergaitėms svarbu grožis, jaukumas, todėl kambariui rinkitės šviesų, pastelinį koloritą. Ne paslaptis, kad mergaitės mėgsta rožinę spalvą, žydrą, geltoną, žalsvą ir pan. Jei mergaitė turi mėgiamą herojų, animacinį filmuką, pasaką, galite įrengti kambarį konkrečia tema, pavyzdžiui, Ledo šalis, Snieguolė, princesės, Barbės ir kt.
Vieną kambario sieną galima dekoruoti išskirtinai – ji taps akcentu. Puikus pasirinkimas tam – fototapetai. Jei kambario sienos vienspalvės, prie jų tobulai derės gėlėmis margintos užuolaidos bei lovatiesė – taip sukursite jaukumą kambaryje.
Nedidelę ir šviesią kambario zoną skirkite jaukiam kampeliui, kuriame įkurdinkite fotelį, sėdmaišį ar tiesiog tieskite minkštą kilimą – tai bus zona mergaitei skaityti knygą, atsipalaiduoti, žaisti su lėlėmis.

Kas svarbu įrengiant kambarį berniukui?

Berniukai, kaip ir mergaitės, taip pat turi mėgiamų herojų, pavyzdžiui, Žmogus Voras, Stipruolis Halkas, Supermenas ir kt., todėl įrengti kambarį mėgiamiausio herojaus tema bus puikus sprendimas.
Berniukai, ypač vyresni, paprastai mėgsta subtilesnes, šaltesnes spalvas, todėl kad ir kaip Jums dailiai ir jaukiai atrodytų gelsvos vaiko kambario sienos, jei berniukas nori tamsių atspalvių, lai bus tamsūs.
Berniukas neabejotinai turi daug „technikos“: automobilių, sunkvežimių, motociklų, lėktuvų ir kitų modeliukų, tad verta pagalvoti apie jiems sudėti skirtą lentyną, kad būtų atlaisvintas grindų plotas.

Ikimokyklinuko kambarys

Ikimokyklinuko kambaryje jau turi atsirasti rašomasis stalas ir kėdė, jei jų nebuvo iki šiol. Rinkdamiesi stalą su kėde vadovaukitės rekomendacijomis, kad baldas atitiktų vaiko ūgį, būtų patogus ir skatintų taisyklingą laikyseną.
Jei kūdikio, darželinuko kambaryje esminės buvo tik trys zonos, tai ikimokyklinio amžiaus vaiko kambaryje jau turėtų įsikurti visos keturios esminės erdvės: miegojimo, darbo, žaidimų ir daiktų laikymo. Funkcines zonas sutalpinti – misija sudėtinga, bet įmanoma. Tam pasinaudokite baldų išdėstymo ypatumais, apšvietimo sprendimais, grindų dangos skirtumais ir pan.
Daugiau dėmesio skirkite apšvietimui, ypač darbo zonoje. Miego zonai rinkitės blausesnę šviesą, kuri ramintų.

Mokyklinio amžiaus vaiko kambario įrengimas

Mokyklinio amžiaus vaiko kambarys nedaug kuo skirsis nuo ikimokyklinuko. Vaikui augant greičiausiai mažiau vietos liks žaislams – ją keis knygų ir mokyklai skirtų priemonių lentynos, spintos. Galbūt prireiks erdvesnio baldo drabužiams laikyti. Jei neturėjote lovos-transformerio, vaikui paaugus greičiausiai prireiks įsigyti didesnę lovą.
Ikimokyklinio amžiaus vaikai dažnai savo kambaryje priima draugus – mažesnieji drauge žaidžia, vyresnieji – mokosi. Pradžiai šiai zonai tiks ir minkštas kilimas, nedidelis staliukas su kėdutėmis. Vyresniame amžiuje šiai zonai puikiu pasirinkimus būtų patogūs sėdmaišiai.
Vyresniam mokyklinio amžiaus vaikui reikia erdvesnio stalo, prie kurio būtų ne tik pakankamai vietos ruošti namų darbus, bet tilptų ir kompiuteris.
Vaikui ūgtelėjus greičiausiai keisite ir kambario apdailą – tapetus su meškučiais, barbėmis keis subtilumas, rimtesni sprendimai.

Paauglio kambarys – iššūkis tėvams?

Paauglys jau gana gerai žino, kokio kambario jis nori. O vertinant šio gyvenimo tarpsnio sudėtingumus, atsižvelkite į vaiko poreikius, norus (žinoma, proto ribose ir pagal galimybes), leiskite jam turėti erdvę, kurioje jausis komfortiškai, galės užsiimti mėgiama veikla.
Daliai kambario pasirinkite kamštinę sienų apdailą, kuri taps didele erdve paaugliui pasižymėti esminius dalykus, planus, nuopelnus. Geriausia, jei tokia apdaila bus prie rašomojo stalo.
Svarbi vieta poilsiui, atsipalaidavimui, kur paauglys galėtų pabūti vienas, netrukdomas, pavyzdžiui, klausytis muzikos, piešti, žaisti kompiuterinius žaidimus, medituoti ir pan.
Atsižvelkite į lytį, neretai mergaitėms išlieka jaukumo, šilumos, šviesių atspalvių ir mielų interjero detalių poreikis, o štai paaugliai berniukai prioritetą teikia asketiškam interjerui.

Bendri aspektai

Nors apžvelgėme skirtingus vaiko gyvenimo tarpsnius, taip pat lyties aspektą ir kambario įrengimą pagal šiuos kriterijus, galioja ir tam tikros rekomendacijos, aktualios kiekvienam vaiko kambariui:

  • kambarys – jo koloritas, raštai, baldai – turi atitikti vaiko poreikius ir patikti jam, kad būtent vaikas savo kambaryje jaustųsi komfortiškai;
  • erdvė turėtų būti laisva, suteikianti galimybes vaikui laisvai augti, kurti, pailsėti, puikiai jaustis;
  • prioritetą teikite tik iš natūralių medžiagų pagamintiems baldams;
  • nepriklausomai nuo vaiko amžiaus tarpsnio investuokite į patvarią grindų dangą, kuri atlaikytų ir važinėjimą mašinytėmis, ir kėdės ratukų brūžinimą.

Įrengdami vaiko kambarį nepamirškite konsultuotis ir kalbėti su šio kambario šeimininku – kiekviename planavimo ir darbų etape prisiminkite, kad ši erdvė turi būti patogi ir miela Jūsų vaikui.